Rvidszr cick
Fekete brit rvid szr: Ez a vilgon a legelterjedtebb fajta. Gyakori vltozat a fekete szn brit rvid szr. Bundja mlyfekete szn. A rozsds, szrks rnyalat, az sz szrszlak vagy a cskozottsg megjelense slyos hibnak szmt. Orrtkre s talpprni is feketk. Kvnatos a stt narancs- s a rzszn. A fekete szn klyk bundja 6-7 hnapos korukig gyengn sznezettek. Barns tnus, rozsdaszn, st sokszor cirmos terletek is felfedezhetk. A sznezds felntt korra teljesen fekete lesz.
Fehr brit rvid szr: A fajtastandard a szemszn alapjn hrom vltozatot klnbztetnk meg: rz vagy narancs szemszn, kk szemszn vagy felems szemszn. Kzepes vagy nagy testk erteljes, mellkasuk szles, vgtagjaik rvidek, mancsai ersek. Farka rvid, lompos. Feje masszv, nyaka rvid, ers. A rvid, szles orr tvnl nincs mlyeds. Flei rvidek, szlesek, vgk lekerektett, szemei nagyok, kerekek. Szre finom, plss-szer, nem fekszik szorosan a testre, gyapjas aljszrzete jl fejlett. A fed- s aljszrzetnek azonos hosszsgnak kell lennie. A killtsokon a brit rvid szr macskknl az ltalnos llapot, a kecsessg, a hajlkonysg is szmt. Fontos az poltsg mrtke s az sszbenyoms is. A klykk fehren szletnek. Homlokukon a flek kztt krlbell egyves korukig vrses vagy szrke folt van, ez a felntt llatoknl eltnik.
Kk brit rvid szr: Szmos sznvltozata ismert. A kk rvid szr vltozatot 1880 ta ismerik. A szrkskktl a szrkig minden sznvltozat megengedett, de elnyben rszestik a pasztelltnus vilgos szrkskk szneket. Szemei sugrz rz vagy narancssznek. Ez a cica nagyon hasonlt a karthauzira, de a brit rvid szr teste, flei kisebbek, vgtagjai valamivel hosszabbak, szrzete rvidebb, finomabb, testhez simul.
Kk-krm brit rvid szr: A teknctarkbl alakult ki, halvnyt gnek hatsra a feketbl kk, a vrsbl krmszn lett. Fontos az egyenletes melrozottsg, de a cskozottsg hibnak minsl. Ebbl a fajtbl csak nivar egyedek fordulnak el. A kk-krmszn macskk krmszn nstny s kk hm vagy kk nstny s krmszn hm prostsbl szrmaznak. A kk-krm sznvltozat szemei narancssznek, orrtkre, talpprni rzsasznek. A klykk szletskkor kkek, a krmszn szrszlak csak ksbb nnek ki, a bunda krlbell 9-10 hnapos korra alakul ki teljesen.
Teknctarka brit rvid szr: A szrnl felttel, hogy a vrs s a fekete jl elklnl foltokban jelentkezzen. A szemek kztt, a homlok tjkn nha fekete mezben vrs csk, lngnyelv jelentkezik, a szemszn rz- vagy sttnarancs szn, az orrtkr s a talpprnk feketk, rzsasznek, esetleg fekete alapon rzsasznnel tarktottak. Ez a faj is csak nivar lehet. A faj rdekessge, hogy a vrs szn klnbz intenzitssal jelenik meg rajtuk.
Teknctarka-fehr brit rvid szr: Ez a kombinci is a fekete, a vrs s a fehr sznbl tevdik ssze. A sznes terletek a testfellet maximum ktharmadt, minimum felt foglalhatjk el, a maradk rsznek fehrnek kell lennie. A foltoknak a fehrtl el kell hatroldniuk. Mind a hrom sznnek jelen kell lennie a pofn, a vgtagokon, a hton s a farkon is. a vrs terleteken nem lehet cskozottsg, de megengedettek a vrs klnbz tnusai. Ez a fajta is csak nivar lehet. A nstnyeket csak egyszn kandrral szabad proztatni.
Ktszn brit rvid szr: A fajtt viszonylag ksn ismertk el, csak 1969-ben szabvnyostottk. Hat sznvltozatot klnbztetnk meg, ezek a kvetkezk: a fehr kombincija feketvel, kkkel, csokoldsznnel, lilval, vrssel vagy krmsznnel. A sznek meghatrozott arnyban lehetnek a testen, ezenkvl jl krlhatroltnak s mindenfle rnykoltsgtl mentesnek kell lennik. Fontos, hogy a sznek harmonikusan oszoljanak el a fejen, a hton, a farkon, a vgtagokon. Ezeknek a testfelleteknek minimum felt, maximum ktharmadt kell fednik, az arcon elengedhetetlen a lngnyelv jelenlte. Az orrtkr s a talpprnk vagy rzsasznek, vagy a szrzet sznnek megfelelek.
Fekete tigriscskos brit rvid szr: Szrnek alapszne barna, ezen hatrozott fekete cskozottsg figyelhet meg. Az orrtkr tglapiros fekete szegllyel, a talpprnk feketk vagy sttbarnk. Szemei rz- vagy narancssznek, a szemhjak krnyezete fekete. Fekete mrvnyozott brit rvid szr: A szrzet mintzata lehet tigriscskos, mrvnyozott vagy pettyes. A fehr foltok vagy szrszlak jelenlte nem kvnatos. A mrvnyozottsg gyakoribb, mint a tigriscskozottsg. A klykk elg stten jnnek a vilgra, mintzatuk srtett s csak a nvekeds folyamn oszlik el, ezt a tenysztett llatok kivlasztsnl figyelembe kell venni.
Ezst-fekete tigriscskos brit rvid szr: Alapvet ismertetjele a fejen s a mellkason lv egysges mintzat. A szemek fltt, a homlokon tbb csk van, ezek kzl a leghosszabb a fejtetig hzdik, a rvidek pedig M alakzatot kpeznek a homlokon. A mells lbakon tbb harntcsk fut vgig. A tigriscskos hta kzepn hrom hosszanti cskot figyelhetnk meg, a kzps a leghosszabb, ez vgigfut a farkon is. Ezekbl a cskokbl indulnak ki a has oldaln vgigfut prhuzamos cskok, amelyeknek jl el kell klnlnik egymstl. A farkon gyrk tallhatk, a farok vge fekete. A mrvnyozott macskk kitertett szre a pillangszrnyak rajzolatra emlkeztet, zrt egysget kpez. A pettyes mintzat macska hasonlt a tigriscskosra. Azonban a fggleges cskok helyett itt klnll pettyeket figyelhetnk meg. Fontos, hogy a pettyek ne folyjanak ssze. Leggyakoribb a tigriscskos vltozat, de sok van a mrvnyozottbl is. A barna szn a szrzetben vagy a gyrzttsg slyos hibnak szmt a brlatkor. A klykk szne szrke.
Ezst-fekete mrvnyozott brit rvid szr: Az ezstcskos cicknak ngy sznvltozatt klnbztetjk meg egymstl. Ezek a kvetkezk:
Fekete-ezst cirmos fekete mintzattal, kk-ezst cirmos kk mintzattal, csokold-ezst cirmos barna mintzattal, lila-ezst cirmos lila mintzattal: A szemk zld vagy srga szn. Bundjuk nem ignyel klnleges polst, hetente egyszer alaposan t kell ket keflni, szrvlts idejn nem rt gyakrabban. Ha killtsra visszk, akkor brlat eltt simtsuk vgig a szrt vadbrrel, gy sokkal fnyesebb lesz a bundja.
Kk cirmos brit rvid szr: Alapsznk elefntcsontsznnel kevert kk, amelyen sttkk mintzat figyelhet meg. Az orrtkr fradtrzsaszn, kerete szintn sttkk, a szemhjak sttkkkel szeglyezettek, talpprni kkesszrkk. Ritka, hogy minden a szabvnynak megfelel legyen.
Vrs cirmos brit rvid szr: A vrs s a krmszn szrszlak nem mutathatnak gyrzttsget. A bunda alapszne vrs vagy krmszn, sttvrs, illetve stt krmszn mintzattal. Meghatrozott a szemszn, az orrprna s a talpprnk szne, amiknek harmonizlnia kell a szrzet sznvel. A vrs sznnl az orrtkr tglavrs, szeglye megegyezik a hton lv mintzat sznvel, a krmsznnl pedig az orrtkr rzsaszn, szeglye szintn a mintzat sznvel egyezik meg. rdekessg, hogy a fajtban tbb hmivar egyed tallhat, mint nstny.
Pettyes brit rvid szr: Ritka fajtnak szmt, amelynek htn s hasn szmtalan - nem felttlenl kr alak - petty tallhat, de ugyanazon az llaton azonos alaknak kell lennik. Pontvesztesget jelent, ha a pettyek sszernek. A szrszlaknak gyrztteknek kell lennik. A brit rvid szr nagyon hsges, nyugodt macska, nem flnk, szeld, nem tolakod, figyelmes, felismeri, ha a gazdijnak rossz kedve van. Rviden: a pettyes brit rvid szr macska minden llattart, macskabart kedvence lehet.
Csincsilla brit rvid szr: Bundja a fejen, a fleken, a hton, a has oldaln s a farkon fekete, kk, csokoldszn vagy lila fedszrkkel. Szeme smaragzld, orrtkre tglavrs.
Fstszn brit rvid szr: Nem gyakori fajta. Kikts, hogy a gyapjas aljszrzet ezst legyen, ezen fekete, kk, csokold vagy lila spriccelt fedszrzet van. A spricceltsgnek sszhangban kell lennie az orrtkr s a talpprnk sznvel, ezenkvl megkvetelik, hogy a flpamacsok ezstfehrek legyenek. A szem szne rz- vagy stt narancsszn. Ha cskozottsg jelenik meg az llaton vagy nem elgsges a spricceltsg mrtke, akkor ez pontvesztesggel jr.
Karthauzi: A legrgebben tenysztett fajtk egyike, 500 ve karthauzi szerzetesek hoztk magukkal Afrikbl. Szre finom, selymes, fnyl, tmtt, nem fekszik szorosan a testre, ami gyapjas aljszrzetnek ksznhet. Megengedett a szrke s a kk szn is, azonban a legkedveltebb a vilgoskkes-szrke rnyalat llatok. A felntt llaton nem lehet cskozottsg vagy fehr szrszl. A karthauzi feje gmbly, fle kzepes nagysg, vgkn lekerektett, kiss elretoldik, ami olyan, mintha a macska llandan figyelne, szeme nagy, rz- vagy stt narancsszn. A fajta ers, izmos testfelpts. Flelmet nem ismer, nagyon btor, vidm, mozgkony, rendkvl aktv, de nem igazn hagyja magt knyeztetni. Hangosan dorombol, viszont halkan, gyenge hangon nyvog, s csak nagyon keveset, krlbell gy, mint a macskaklykk. Magas az intelligenciaszintjk. A klykk cirmosrajzolatak, gyrs farkak. Ezek a jegyek gyakran csak egyves korra tnnek el, a szemk vgleges szne is csak ksn alakul ki.
Eurpai rvid szr: A tbbi macskafajthoz hasonlan rengeteg sznvltozatban ismert. Kzepes testhosszsg, kzepes mret a nyaka, az orra, a fle, a vgtagjai s a farka is, a fej formja hosszks. Jelenleg 41 elfogadott sznvltozatot klnbztetnk meg, nem elfogadott a csokold- s a lila szn. Ha eltr a szabvnytl a szn, akkor a hzimacskk kz soroljk, s a killtsokon is ebben a kategriban rtkelik.
Skt lg fl macska: Knbl szrmazik, ma mr az egsz vilgon elterjedt, de eddig mg nem regisztrlta sem a FIFe, sem az angol GCCF. A lgflsget egy gn hatrozza meg, ez okozza a flkagylk elrehajlst. Megklnbztetnk egyszer, illetve ktszer elrehajlott (megtrt) fleket. Egyszeri megtrsnl a flek elrenznek, ktszeri megtrsnl elszr elre-, majd lefel irnyulnak. A flvgek gy rintik a szrzetet. Ha csak az egyik fl van megtrve, akkor az llat nem indulhat a killtsokon. Klykknl a flek csak rszben hajltottak, idvel alakul ki a lgflsg. A skt lgfl cicnak gmbly feje van, ezen egymstl tvol helyezkedik el a kt lg fl. Nagy, kerek szeme van s rvid orra, ezrt az llat gy nz ki, mintha mindig mosolyogna. Teste rvid, szgletes, vgtagjai oszloposak, farka hossz s erteljes. Szre s szeme brmilyen szn lehet, a lnyeg, hogy harmonizljanak egymssal.
Manx: A farok nlkli manxot mr vszzadok ta ismerik. A manx mutci kvetkezmnye, az llat testfelptse megvltozott, a martjk lekerektett, a ht rvid, a hts lbak hosszak s ersek. Ezek kvetkeztben a manx inkbb ugrl, mintsem knnyedn lpked, ahogy azt a macskktl megszokhattuk, Rosszul mszik, s magasrl sem tud leugrani. A farkatlansg miatt a szrszne nem szabvnyostott, szeme brmilyen szn lehet, az a fontos, hogy harmonizljanak egymssal. A fajta nagy s kerek, pofja jl fejlett, fle szles alapon l. A farkatlan klykei gyakran halva szletnek.
Sphynx: Felteheten mr az aztkok is ismertk a szrtelen macskt. Ez az llat nem teljesen csupasz, ltalban a gerincoszlop mentn, a vgtagokon s a farok utols centimterein finom pehelyszrk tallhatk. A hmek herin is tallhat krlbell egy centimternyi hullmos szrzet. A tapint- s szempillaszrk teljesen hinyoznak. A sphynx sszkpe hasonlt a boston terrierre. A fajtt sok tenysztszvetsg nem ismeri el. ltalban azok az emberek tartjk a sphynxet, akik allergisak a macskaszrre. Nehz tenyszteni, mert ha nem rzik meg ezt a gnt, akkor mr az els nemzedkben ismt megjelenik a szrzet.
Japn kurta fark macska: Mr vszzadok ta ismert Japnban, ezzel szemben az eurpai tenysztszvetsg egyenlre nem fogadja el. A fajta jellemz tulajdonsga a 10-12 cm-es csonka farok, amit a macska radsul behajltva tart, ezrt mg ennl is rvidebbnek ltszik. Az llat teste kzpnagy, izmai jl fejlettek. A hts vgtagok hosszabbak az elsknl, ezrt a cica kiss behajltva tartja lls kzben. Hossz, egyenes orra s nagy szeme van. A leggyakoribb sznkombinci neve mi-ke, amely feketvel s vrssel kombinlt fehr. Emellett ltezik egy teknctarka, ez csak nnem lehet. Az akromelnis jegyeket vagy sznezdst mutat pldnyok nem indulhatnak a versenyeken.
Abesszin: Ez a ltvnyos fajta eltr az sszes rvid szr vltozattl. Szrzete gyrztt, nem gyrztt szrszlak csak a has s a vgtagok bels felletn tallhat, ezek a szrszlak vilgosabbak is. Htn egy sttebb, a farok vgig hzd hosszanti csk lehet, amely br nem ktelez, de ha mgis lthat, akkor nem lehet tl szles. A szrzet szne tbbfle lehet, kzlk nyolcat szabvnyostottak. Mozgsa kecses, viselkedse vatos. Gazdjhoz hsges, ragaszkod, kiss knyesked, nagyobb trsasgban nem l szvesen, hangja mg tzelskor is halk, j msz. A fajta kzepes nagysg, vgtagjai karcsak, farka hossz, tve vaskos, a vgn elkeskenyedik. A klykk szletskkor stt sznek, a szrszlak nem gyrzttek. Viszonylag lassan fejldnek a kicsik. rdekes, hogy tbb hmivar abesszin szletik, mint nstny. A vadsznre jellemz a melegbarna szn feketn gyrztt szrszlakkal. Orrtkre tglavrs, fekete szegllyel, talpprni feketk. A vrsessrga abesszin bundja rzvrs, a szrszlakon vrsesbarna gyrzttsg figyelhet meg. Az orrtkr rzsaszn, szeglye vrsesbarna, a talpprnk rzsasznek. Orra kzepes hosszsg, enyhn velt, szeme nagy, mandula alak, zld vagy borostynszn. A szemszne gyakran vltozik, jl tkrzi a cica hangulatt s egszsgi llapott. Viszonylag nagy fle van, amely mereven felfel mutat, cscsa lekerektett, vgn szrpamacs tallhat ugyangy, mint a hiznak.
Cornich rex: Szrzete rvid s nagyon ds, selymes tapints. Fedszrzete s gyapjas aljszrzete hullmos s fele olyan hossz, mint ms macskk. A tapintszrk is pndrdttek, az llon s a szemldknl egyarnt. Teste izmos, a vgtagok hosszak s vkonyak. Feje k formj, orra hossz s egyenes. Fle magasan helyezkedik el a fejtetn.
Orosz kk: Elszr 1880-ban mutattk be Londonban. A fajta karcs, kzpers testfelpts, a farka viszonylag hossz, s cscsban vgzdik. Szre rvid, tmtt, elll a testtl, ezstt csillogsa a fka prmjre emlkeztet. Mivel a szr nem fekszik a testfelletre, elszr ellenttes, majd a helyes irnyba kell fslni. Feje lapos, rvid, homloka egyenes vagy enyhn kidomborod. Zld, mandulaformj szeme van. Fle nagy s hegyes. Az orosz kk elg tartzkod, csak az ltala ismert emberben bzik. Nagyon kezes, trelmes, szp szval szinte mindent el lehet rni nla, halk hangja mg tzelskor sem kellemetlen.
Korat: sidk ta tartott macskafaj, nevt a Thaifld szakkeleti rszn fekv Korat tartomnyrl kapta. Szrzete ezstsen csillog, ds, finom tapints, a testfellethez simul. Feje kzpnagy, szv alak. Szeme zld szn s nagy, fle szintn nagy, lekerektett. Farka tben ers, vaskos, vgn elkeskenyed. rdekessg, hogy nagyon rzkeny a klnfle vegyszerekre, gygyszerekre, elssorban a nyugtatkra, az altatkra s az antibiotikumokra. Az alom 3-4 klykbl ll, amelyek tigriscskozottsggal jnnek vilgra, ez azonban gyorsan elmlik. Vgleges szemsznket csak 3-4 ves korukban nyerik el. 3-5 hetes korukra hozz kell szoktatni ket az ember kzelsghez, klnben elvadulnak. A koratok idskorukban is jtkos kedvek.
Szimi s keleti rvid szr macskk
Fkajegy szimi: Kontrasztos sznezds, ez a szrzet alapsznbl a pofn, a fleken, a farkon, a vgtagokon jelentkez sttebb pigmentltsgbl (ezt nevezzk akromelninak) addik. A legismertebb szn a fkajegy, mert itt a legkifejezettebb a sznkontraszt. A jegyek a fka sznre emlkeztetnek, sttbarnk, a szrzet alapszne bzs, de a hton megengedett a sttebb tnus is. Az orrtkr s a talpprnk szne szintn fkabarna.
Kk jegy szimi: Elszr 1894-ben tesznek rla emltst, nll sznvltozatknt 1936-ban ismertk el. Teste hossz, kzpnagy, vgtagjai hosszak, karcsak, a htsk hosszabbak az elsknl. Ennek ksznhet, hogy a ht vonala nem egyenes lefuts, hanem htrafel enyhn emelkedik. A mancsok kicsik s ovlisak, farknak mr a tvnl vkonynak kell lennie, a vaskos farok slyos hibnak szmt. Feje kzpnagy, hosszks, szles, a homloka egyenes vonal, az orr irnyban elkeskenyedik. Fle nagy s szles. Szeme sttkk s mandula formj. Szre rvid s fnyl, testre simul, alapszne gleccserfehr vilgoskk tnussal.
Csokoldjegy szimi: A szimi 18 klnbz sznvltozata ismert, a csokoldjegy szimi alapszne elefntcsont, akromelnis jegyeik tejcsokoldbarnk, ugyanilyen szn az orrtkrk s a talpprnik is. A szabvnyostsra 1949-ben kerlt sor. A hason lv stt foltok hibnak minslnek, pontlevonssal bntetik. A fka- s csokoldszn szimik npszersgi indexe az utbbi idben rohamosan cskken, szmuk ennek megfelelen egyre kevesebb.
Lila jegy szimi: Az akromelnis jegyek azrt csak a fleken, a pofn, a vgtagokon, a farkon figyelhetk meg, mert itt rosszabb a szervezet vrelltsa, nhny tized fokkal alacsonyabb ezen testrszek hfoka. Azoknak a macskknak sttebb a szre, akik huzamosabb ideig lnek hidegebb helyen vagy tlen a szabadban vannak. Ha egy szimi tartsan magas hmrsklet helyen l, akkor szrzete kevsb lesz tmtt, s vilgosabb tnusv vlik. Minden szimi szemszne sttkk, a vilgos szemszn egyedeket nem szabad tovbb tenyszteni. A szimiknl gyakran elfordul kancsalsg, ami komoly hibnak szmt s rkldik, ezrt szintn ki kell ket zrni a tenysztsbl. Elfordulhat idszakos kancsalsg is, ami izgalom (killtson) vagy betegsg kvetkeztben lp fel. A szimi nem szvesen van egyedl, fltkeny a tbbi macskra s az emberekre is. Az emberi hangra vlaszol, beszdes cica, intelligenciaszintje magas, knnyen idomthat s tanthat klnbz trkkkre. Gyorsan hozzszokik a prz s a nyakrv viselshez, gy akr przon is vezethet. A npes alom mr krlbell 5 hnapos korra ivarrett vlik, tzelskor hangosan nyvognak, elssorban a kandr rekedt hangja tud idegestv vlni. A lila jegy szimi bundja kkesfehr, enyhe rzsasznes rnyalattal, az akromelinis jegyek szrks rzsasznek. A kt szn kiss hidegg teszi a macskt. A talpprnk s az orrtkr szne levendula-rzsaszn.
Vrs jegy szimi: A teknctarka szimibl alakult ki az hatvanas vekben, nll vltozatknt 1966-ban ismertk el. A szre alapszne piszkosfehr, enyhn krmes rnyalattal. Az akromelnis jegyek vrsek, a talpprnk s az orrtkr szne rzsaszn. A legtbb vrs szn szimi hmivar.
Krmszn szimi: Amerikban csak a fkajegy, a kk, a csokoldszn s a lila szimit soroljk a fajtba, az sszes tbbi vltozatot csak sznes jegy rvid szrnek tekintik. A krmjegy vltozatot elg ksn, 1973-ban szabvnyostottk. Mint minden krmszn vltozatot, ezt is a vrs sznt halvnyt gn kzbeiktatsval hoztk ltre. A killtsokon mg csak nhny pldny tallhat. A szrzet alapszne krmfehr, ezen pasztell jegyek figyelhetek meg. Orrtkre s talpprni is rzsasznek.
Cirmos jegy szimi: 1983-ig hibs sznnek tekintettk, s nem vehettek rszt a tenysztsben. Elrs, hogy a szrzet alapszne minl vilgosabb - rnykoltsgtl mentes - legyen, de a maszk a szem krl s az orron ersen cskozottnak kell lennie. A szemhj fekete kell legyen, a faroknak pedig kicsinek, s egyszn cscsban kell vgzdnie. A klykk vilgos sznek szletskor, az akromelnis jegyek kthetes korban kezdenek eltnni elszr az orron, majd a flkagyln. Hatrozott sznezds egyves korban jelentkezik, a nvendkeknl farka nha cskozott s gyrs, ami a nvekeds sorn fokozatosan eltnik.
Fehr keleti rvid szr: Testfelptse hasonlt a szimihoz, br akromelnis jegyek nem lthatk rajta. Szne az egsz testn egysges, szrzetnek srga rnyalattl mentes, ragyog fehrnek kell lennie, az orrtkr s a talpprnk rzsasznek, szeme ragyog kk. Ha a szemszn nem kk, a macskt kizrjk a tovbbi tenysztsbl. Azokra az llatokra is ez vr, akiknl a fehr szn mellett megjelenik a sketsg is, ez ugyanis rkld tulajdonsg, tovbb azokat a nstnyeket is kizrjk, akik fekete foltosfej utdot hoznak a vilgra.
Kk keleti rvid szr: Elegns test, lnk vrmrsklet, kedves termszet, problmamentes macskafajta. Szrzetnek szne csillog vilgoskk, orrtkre s talpprni palakkek, a szeme zld, a srgt mr nem fogadjk el. Az amerikai szabvny engedkenyebb: a zld mellett a borostynsznt is elfogadja.
Fekete keleti rvid szr: Kzepes testnagysg, hossz, vkony teste van. A vgtagjai arnyosan hosszak, a htsk valamennyivel hosszabbak, a mancsok ovlisak, a farok hossz s hegyes. Szrzete ragyogan fekete, orrtkre s talpprni szintk feketk. A vgleges szrszn elg ksn, 2-3 ves korban alakul ki, rnykoltsg nem fogadhat el. A fajta rendkvl frge, nagyon jl mszik, jtkos s emberhez ragaszkod.
Levendulalila keleti rvid szr: Feje hossz, k formj, orra kismret, lla ers, kicsi, szeme almazld, ferde vgs, egymstl viszonylag tvol l. A kancsal llatokat itt is kizrjk a tenysztsbl. Fle nagy, egymstl tvol tztt, szrzete lgy, vilgosszrke, kevs rzsasznnel keverve, az orrtkr s a talpprnk levendula-rzsasznek, hivatalosan csak elg ksn, 1972-ben ismertk el. Ha fehr szrszlak fordulnak el fleg a mancsokon s a szem krl, az llatot ki kell zrni a tovbbi tenysztsbl.
Barna havanna rvid szr: Ez a legrgebben ismert (1888) keleti rvid szr vltozat. Szrzete a szrszlak tvtl a vgig egyszn, a fekete, fehr szrszlak, a foltossg s cskozottsg kivtelvel a barna minden rnyalata megengedett. Feje hossz, homloka ferde lefuts, orrtvben mlyeds tapinthat. Az orrtkr s a tapintszrk barna, a talpprnk fahjrzsasznek. 3 klyk jn a vilgra egy alomban, vilgosabb sznnel, mint amilyen felnttkorban vrhat. Bundjuk nha cskos vagy vrs rnyalat, ez idvel eltnik. ltalban egy bizonyos szemlyhez ktdnek, viszont fontos tudnunk, hogy a kutyk nem kedvelik ezt a fajtt. Elg magas kort, akr 13-17 vet is lhetnek.
Egyiptomi mau: Angliban s Eurpban a mai napig nem ismertk el. A mau arab sz, s macskt jelent. Teste karcs, elegns, vgtagjai vkonyak. A hts lbai hosszabbak az elsknl. Mancsai ovlisak, keskenyek, lbaink cskozottsg figyelhet meg, ami esetleg pettyezettsgbe mehet t. Farka kzepes hosszsg, tben vastagabb, a vge fel pedig elkeskenyedik. Szrzete rvid s ds, szrszlain 2-3 szngyr is lthat. Hta pettyezett. Orrtkre kicsi s palarzsaszn, szeglye fekete vagy sttbarna. Ugyanilyen szn a szj s a szem krnyke is. Nagy fle, enyhn hegyes fle van. Szeme nagy, mandula formj, zld vagy aranytnus. Eddig kt sznvltozatot klnbztetnk meg: az ezstt (ezst alapon fekete pttyk) s a bronzot (bronzszn alapon sttbarna vagy feketsbarna pttyk).
|